Hepp borház és borászat, Hajós, Pincefalu. Hajósi borok, a hajósi borvidék.
Borház és borászat
A présházból, a löszfalba épített pincéből és a tetőtérben szállássá alakított épületkomplexumból lett a sokoldalú vendégkiszolgálásra alkalmas hajósi Hepp Borház.
A pince története az 1720-as évekbe nyúlik vissza és több mint 30 méter hosszan, egyenletes lejtéssel nyúlik boltíves téglaberakással, majd az utolsó métereken puszta löszfallal a mélybe. A 2,5 méter széles és az 1m 80 cm körüli magasságú pince-folyósó felett 7-8 méter sűrű, stabilan összeálló löszfal biztosítja a 12-15 °C fok közötti állandó és a bornak ideális hőmérsékletet télen, nyáron 80%-os páratartalom mellett.
Bővebben: Hajós, Borház – borászat
Pince, Pincék
A bortermeléshez szükséges szőlő területek a hajósi pincefalu feletti löszfalba telepített ültetvényeken találhatók, amelyet családi gondozásban tart karban a Hepp família. Tizenhárom fajta szőlőt, hét ültetvényen gondoznak minden velejáró munkával és technikai eszközzel egész éven át.
Bővebben: Pince – pincék, Hajós
Borvidék, pincefalu
A Hepp Borház szolgáltatásaival vendégeit a magyar mellett német nyelven is várja.
A hajósi pincék között található majd 300 éves Hepp Borházban a látogató vendég bejárhatja a présházat, ahol megtekintheti a díjazott borok elismerő okleveleit.
A hajósi pince sajátos hangulatot áraszt a belsejében, hiszen nincs kibetonozva, boltíves téglával körberakva – legfeljebb az első szakaszán -, hanem ahogy a sűrű állagú löszfalba vájták évszázadokkal előbb, úgy halad a mélybe.
A löszfal kemény felületére fémpénzt szokás felhelyezni, amely magától oda ragad és azt jelenti, hogy aki feltette még egyszer visszatér a Hepp Borház pincéjébe. Nincs szebb látvány és érzés a pince félhomályában gyertya elé tartott tiszta borok megtekintésénél, majd ízlelésénél.
A pincebemutató során kortyolt borokat már csak a hangulatáért is érdemes kipróbálni. Az igazi borkóstolás természetesen fent a présházban történik.
A pince tulajdonos Hepp János sokszor hangulatos sétára hívja a pincelátogató vendégcsoportot, amely a különleges hangzású sváb harmonikaszó kíséretében romantikus fel, vagy levezetője lehet a borkóstolásnak.
A tájra és a településre vonatkozó tudnivalókat, a hajósi borvidék jellemzőit Szent Orbán főtéri szobránál kezdi a házigazda és onnan indul kiscsoportokban a menet tovább.
Szüret idején – augusztus végétől, akár november utóig – pezsegnek az élettől a pincebejáratok, présházak, dolgoznak a szorgos kezek, mustillat felhő itatja át a friss őszi levegőt.
Az könnyű pincesori séta, csak fokozza a kedvet a további borkóstoláshoz. Az alig néhány száz méteres gyaloglás hangulata utánozhatatlan, csak a hajósi pincefalu szőlőtábláktól szegdelt szűk utcáin élvezhető.
Bővebben: Borvidék, pincefalu: Hajós
Bor, borok
A borház tetőterében a megfáradt vendégek két darab kétágyas, fűthető, utcára nyíló panorámás vendégszobákban pihenhetnek, amelyekben televízió, külön mosdó, zuhanyfülkés fürdőszoba fokozza a komfortérzetet.
A központi Hepp Borház szállás lehetősége mellett a nagyobb létszámú társaságoknak a szomszédos présházak vendégszobáiban található az elhelyezés.
A szomszédos présházakban is hasonló komfortfokozatú, kényelmes szállás lehetőség kínálkozik, mint a Hepp Borházban. A szállástól könnyen megközelíthetők a helyi látványosságok.
A helyi lakosság nagyon készséges és a kérdésre remek útvonalakat ajánlanak, amely még sem jelent komoly fizikai megterhelést, miközben a pincefalu számos oldaláról feltérképezhető a szálláshelyről kiindulva néhány perc alatt.
Az országos kék túra bács-kiskun megyei szakaszának egyik leglátványosabb része a Hajós és környéke, amely jól látható módon kijelölt útvonallal áll a gyalogtúrázók rendelkezésére. ntjának is alkalmas.
A hajósi Hepp Borház borai minden évben kivételes sikereket érnek el a helyi és a régió borminősítő versenyein. Se szeri, se száma az arany, ezüst és bronzérmes Hepp boroknak, amelyek elismerő dokumentumai a présház falán bekeretezve láthatók.
Bővebben: Hajós bor, borok