Reklám

E havi bejegyzések
március 2023
H K S C P S V
« jún    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Napkollektor

Blogomnak ebben a bejegyzésében a napkollektorról lesz szó. Laikusként ugyan, de megpróbálom összefoglalni mindazt, amit a napkollektorról, használatáról tudni kell.

Mi a napkollektor?

A napkollektor a nap energiájának melegvízzé történő átalakítására alkalmas épületgépészeti berendezés. Sokan összekeverik a napelemet és a napkollektort. A napelem elektromos áramot állít elő a napenergia segítségével, ezzel szemben a napkollektor a nap hőjét hasznosítja, abból állít elő melegvizet. A napkollektor által előállított melegvíz alkalmazható fürdőszobai használatra, valamint fűtésre egyaránt. Ez utóbbira inkább kiegészítő jelleggel kora tavasszal és ősszel alkalmazható, ugyanis télen nincsen elegendő napfény ahhoz, hogy kizárólag a napkollektor által előállított melegvíz segítségével fűtsük az épületet. A fűtési melegvíz előállításához kiegészítésnek azonban télen is alkalmas, amennyiben napsütéses téli időszak van.

A napkollektor tulajdonképpen egy matt fekete anyag segítségével elnyeli a nap által sugárzott hőt, amelyet valamilyen megoldással – szigetelés közbeiktatásával – hőcserélő közeg  (általában valamilyen folyadék) melegítésére használnak.

A napkollektor típusai

A legelterjedtebb típusú napkollektor a folyadék közegű szivattyús kollektor, amiben egy fagyálló, jó hőátadási képességű folyadék kering szivattyú segítségével. Ez a folyadék egy hőcserélő tartályban adja át a hőt egy másik hőtartályban lévő víznek, amely már közvetlenül alkalmazható tisztálkodásra vagy fűtésre.  Ritkábban, de alkalmaznak légkollektort is, ahol nem folyadék, hanem ventillátor által keringetett levegő veszi át a nap hőjét, és az így felmelegített levegő közvetlenül a fűtendő helységbe áramlik.

A folyadék közegű napkollektorok közül is a vákuumcsöves napkollektor az, amely a leginkább kezd széles körben használttá válni. Ebben egy dupla üvegfalú csőben vákuum választja el a két üvegfelületet. A külső áttetsző, míg a belső az, amely elnyeli a hőt, és ezt adja át a belsejében keringő fagyálló hőcserélő folyadéknak. A vákuum a két üvegfal között a hőszigetelés szerepét tölti be. A folyadék a belső csőben így erős napsütésben igen erősen képes felmelegedni, és a hőcserélő tartályban lévő vizet így magas hőmérsékletre képes felmelegíteni.

Miért válasszuk a napkollektort?

A napkollektor egyszeri beruházást igényel, ezután nincs szükség külső energiahordozóra (elektromos áram, földgáz, egyéb fosszilis energiaforrás), hiszen a nap hője korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre. Így működtetése gyakorlatilag semmibe nem kerül. Ha csak kiegészítő fűtésként alkalmazzák, akkor is drasztikusan csökkenthető a hagyományos gázfűtés számlája. A környezetet a legkisebb mértékben sem szennyezi, mert nincsen károsanyag kibocsátása, és működéséhez sem igényel olyan nyersanyagot, amelynek előállítása szennyezné a környezetet.

Kapcsolódó külső oldalak:

További érdekes cikkek a Bács-Zöldenergia Kft. honlapján:

Kapcsolódó blogbejegyzés:

Kapcsolódó bejegyzések

A hozzászólások letiltva.

Keresés
Fontos!

Tisztelt Látogató!


A feltételek elolvasása nélkül kérjük, ne regisztráljon a blogba, és ne küldjön be bejegyzést, mert ha nem tesz eleget a feltételeknek, értesítés nélkül törölhetjük a bejegyzést.

Kiemelt partnerek