Reklám

E havi bejegyzések
március 2023
H K S C P S V
« jún    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Hőszivattyú

Ebben a bejegyzésemben a hőszivattyúról lesz szó. Röviden áttekintem, mi is a hőszivattyú, mire és milyen területeken alkalmazzák, mi a működésének alapelve.

Mi a hőszivattyú?

A hőszivattyú egy olyan termodinamikai folyamatokkal működő berendezés, amely különböző hőmérsékletű környezetek között képes hőt cserélni. Ez történhet úgy, hogy a magasabb hőmérsékletű helyen hőt von el, és ezt az alacsonyabb hőmérsékletű helyen leadja, vagy fordítva, azaz az alacsonyabb hőmérsékletű helyen vesz fel hőt, és azt a magasabb hőmérsékletű helyen adja le. Ebből azonnal látszik, hogy a hőszivattyú egyaránt alkalmas hűtésre és fűtésre egyaránt. A fizikából jól ismert hőtan II. főtétele kimondja, hogy a hő hidegebb helyről önmagától sohasem áramlik a melegebb hely felé. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ne lehetne megvalósítani azt, hogy a hidegebb helyről hőt elvonva azt a melegebb helyen adjuk le, azonban ilyen esetben külső munkavégzésre van szükség. Erre a célra szolgál a hőszivattyú. A hőszivattyú működtetéséhez tehát valamilyen külső energiaforrásra mindenképpen szükség van.

A hőszivattyú működési elve

A legelterjedtebben használt hőszivattyúban valamilyen hűtőközeg (vagy más néven munkaközeg) párolgása és lecsapódása közben bekövetkező fizikai – hőtani – folyamatokból származó változásokat használja ki. A gőz formátumban meglévő munkaközeget a hőszivattyúban egy kompresszor sűríti össze, és cirkuláltatja a berendezésben, aminek hatására a munkaközeg hőmérséklete megnő, majd ez egy kondenzátorban (hőcserélő) lecsapódik, és ennek hatására csökken a hőmérséklete. Ekkor a hőt átadja az alacsonyabb hőmérsékletű környezetnek, majd a munkaközeg – amely ekkor folyadék halmazállapotú – a hőszivattyú egy másik részébe áramlik, ahol elpárolog, és eközben hőt vesz fel az ottani környezetből, hiszen jól ismert fizikai tény, hogy a párolgás hő elvonásával járó folyamat. Ezután kerül a munkaközeg ismét a kompresszorba, és a folyamat így kezdődik elölről. Az itt vázolt körfolyamat a fűtési körfolyamat, ennek fordítottja esetében a hőszivattyú hűtésre alkalmazható.

A hőszivattyú képes a föld, vagy akár a külső levegő hőjének felhasználásával lakások fűtésére télen, nyáron pedig az otthon légkondicionálásra lehet alkalmas.

Mivel a hőszivattyús fűtési rendszer nem használ földgázt, azaz kimerülő fosszilis energiaforrást, így az ilyen fűtési rendszereket is a megújuló-, alternatív energiaforrások közé soroljuk. A környezettudatos gondolkodás megkívánja, hogy az ilyen fűtési rendszerek minél szélesebb körben elterjedjenek, védve ezzel is Földünket, és környezetünket.

Kapcsolódó külső oldalak:

További érdekes cikkek a témában a Bács-Zöldenergia Kft. honlapján:

  • Hőszivattyús fűtés kedvezményes tarifája – A hír arról szól, hogy tervek vannak arra nézve, hogy a hőszivattyú alkalmazásával működtetett fűtési rendszerek tarifája kedvezményesebb lehet, ezzel is ösztönözve az alternatív energia elterjedését.
  • Hőszivattyú panel lakásokban – Ebből a hírből megtudhatjuk, hogy már működik Magyarországon az első olyan hőszivattyú által működtetett fűtési rendszer, amely panel lakásokat szolgál ki.

Kapcsolódó blogbejegyzés:

Kapcsolódó bejegyzések

A hozzászólások letiltva.

Keresés
Fontos!

Tisztelt Látogató!


A feltételek elolvasása nélkül kérjük, ne regisztráljon a blogba, és ne küldjön be bejegyzést, mert ha nem tesz eleget a feltételeknek, értesítés nélkül törölhetjük a bejegyzést.

Kiemelt partnerek